Milyen lehetőségeink vannak, melyek azok a változtatások, melyek kis odafigyeléssel, de annál nagyobb eredménnyel járnak? Eheti bejegyzésünkben számos tippet és tanácsot olvashatsz, melyekkel ezeket a kérdéseket szeretnénk megválaszolni.
A klímaváltozás ügye mellett számos fiatal emel szót nap, mint nap, ezért mi, felnőttek sem mehetünk el mellette. Háztartásunkban számos olyan dolog felgyülemlik, melyeket ahelyett, hogy a kukába hajítunk, újrahasznosíthatnánk, de változtathatunk vásárlási szokásainkon, berögződéseinken, újragondolhatjuk és átszervezhetjük saját és családunk mindennapjait, és otthonunk korszerűsítésével is sokat tehetünk környezetünkért. |
EnergiafogyasztásMagyarországon egy főre átlag napi 16 kg szén-dioxid kibocsátás jut. Ez rengeteg. Ahhoz, hogy változást érjünk el ezen a téren, amely segít lelassítani a globális felmelegedést, kb. 50%-kal kellene csökkentenünk az üvegházhatású gázok kibocsátását. Sajnos azonban ez a szám nem csökken, hanem egyre csak növekszik.
Mit tehetünk mi a saját háztartásunkban azért, hogy jobb eredményeket mutathassunk fel? A legtöbb energiát a fűtés és a légkondícionálás fogyasztja el otthonunkban. Érdemes tehát ezek kiépítésére és cseréjére fokozott hangsúlyt fektetni. Korszerű szigeteléssel és megfelelő nyílászárókkal, jó árnyékolás technikával máris rengeteget spórolhatunk kiadásainkon, és jelentős energiamegtakarítást érhetünk el.
Igyekezzünk olyan háztartási gépeket beszerezni, melyek odafigyelnek a megfelelő fogyasztásra, a felesleges kisgépeket, pedig inkább hanyagoljuk, ha azokat kézi erővel is tudjuk pótolni. (Ilyen az elektromos citromfacsaró, morzsaporszívó, elektromos kenyérszeletelő, stb.)
Javíthatalan készülékeinket adjuk le gyűjtőpontokon, ne a veszélyeshulladék-lerakókat töltsük fel újabb és újabb elektromos szemetünkkel. A lakóhelyünkhöz legközelebbi Zöld Pontokat megtaláljuk az ECM honlapján, http://electro-coord.hu/.
A fényforrásoknak is van energia címkéjük, akár csak a háztartási eszközöknek. Ügyeljünk arra, hogy olyan világítással lássuk el otthonunkat, melyek bizonyítottan kevesebb energiát használnak fel. Emellett fokozottan figyeljünk arra, hogy kihasználjuk a természetes fény adta lehetőségeket, például reggelelente húzzuk fel teljesen a redőnyöket, és hagyjuk a lémpafény helyett a természetes fényt beáramolni.
Egyéb energiacsökkentő ötletek:
|
|
VízhasználatMagyarországon átlagosan 110 liter víz kerül elhasználásra lakosonként. Víz nélkül nem lenne élet a Földön. A bolygónk 70%-át borítja, ennek 97%-a sós, a fennmaradó 3%-a édes, ráadásul ennek a 3%-nak 3/4-e a sarki jegek fogságában van, tehát összesen a Föld teljes vízkészletének 1%-a alkalmas emberi fogyasztásra. Nem is kérdés hát, hogy milyen fontos jól és megfelelően gazdálkodnunk és bánnunk vele.
Víztakarékosság:
Március 22. a víz világnapja, ezért arra kérünk, hogy ezentúl te is ünnepeld és értékeld jobban az ivóvizet! |
|
Élelmiszer vásárlásBizonyára nem nehéz belátni, hogy a a minőségi táplálkozás egyik kulcsfontosságú eleme, hogy honnan és milyen minőségű ételeket vásárolunk. Érdemes átalakítani vásárlási szokásainkat nem csak környezetünk megóvása céljából, de egészségünk megőrzése érdekében is. Sokszor nem is nézzük meg pontosan, hogy milyen feldolgozott élelmiszert fogyasztunk, nem törődünk az E számokkal, a tápanyag tartalommal, azzal, hogy hol, és milyen körülmények között termelik meg a megvásárolt árut. Ebben az esetben is megérett az idő arra, hogy tudatosabbak legyünk és szintet lépjünk.
A nagyüzemi mezőgazdaság túlhajszolt, pusztítja a talajt, káros anyagokat használ, ezért folyamatosan csökkenti az ételek tápértékét, rontja minőségüket. Számos vegyszermaradvánnyal kell szembenéznünk, becslések szerint az egészségünkre káros anyagok 70%-a a táplálékkal jut be szervezetünkbe, melyek közül több száz féle adalékanyag és hatóanyag kölcsönhatása a mai napig nem ismert. Sokat mondó szám az is, hogy a hazai termőterületek 95%-án folyik növényvédőszeres termesztés.
A vegyszerek nélkül megtermelt élelmiszereket bizony egyre többen igénylik már világszerte, egyre nagyobb teret hódítanak a biopiacok, és a saját termesztésű növények. Ezeknek az élelmiszereknek bizonyítottan sokkal magasabb az antioxidáns és vitamin tartalma is.
Fogyasztási tanácsok:
|
|
Vegyszermentes életMindenhol vegyszerek vesznek minket körbe, a drogériák polcain, a háztartásunkban, az élelmiszerek termesztése által pedig az üzletekben is. Szervezetünk naponta közel 10 000 vegyianyaggal találkozik, melyek közül számos veszélyes és szükségtelen. A háztartási vegyi anyagokat könnyedén leválthatjuk lebomló és környezetkímélő anyagokra, használhatunk saját készítésű kozmetikumokat, csökkentve a hulladék és károsanyag kibocsájtást és termelést is.
Az európaiak 5800 milliárd forintot költöttek háztartási és tisztító szerekre 2004-ben, az új gyártású gyorsabb és "erősebben" tisztító szerekre való kereslet pedig egyre növekszik. Törekedjünk otthonunkban arra, hogy a lehető legkevesebb vegyi anyagot használjunk nem csak a családunk, de környezetünk védelmének érdekében is.
Számos lebomló termék kapható, melyek alkamasak konyhai tisztításra, illemhelyiségek sterilizálására, bútorok és egyéb eszközök takarítására. Sose sajnáld rászánni az időt ezek felkutatására, hiszen alapjaiban változtatják meg a háztartásodat nem csak költséghatékonyság, de környezeti szempontból is.
Tippek:
|
|
Reméljük, hogy számos jó tanácsunk segítségül szolgál számodra és egy környezettudatosabb életetre buzdít. Ha részletesebben is érdekel, milyen módszerekkel csökkentheted ökolábnyomodat, ajánljuk olvasásra a Hétköznapi kalauzt vagy a www.tudatosvasarlo.hu oldalát. |
Játék Bolygó
|
Forrás és felhasznált irodalom: Varga Éva - Hétköznapi kalauz Fotók: Pixabay.com |